Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 

Muzeum Dawnej Wsi


Foto

Muzeum Dawnej Wsi przy Pałacu w Wojnowicach, to kolejna atrakcja turystyczna Powiatu Raciborskiego.
Powstało z inicjatywy,  staraniem i w znaczenej części ze zbiorów aktualnego właściciela pałacu,  jak również  dzięki darowiznom osób prywatnych, a w szczególności: P. Hermana Kubali z Krzanowic, P. Reinharda Glomb z Katowic oraz PP. Krystyny i Gintera Golly z Czerwięcic. Sporo pojedynczych eksponatów podarowali mieszkańcy Wojnowic i okolicy, ale większość pochodzi jednak z szerszej okolicy. Ludzie wyciągają z piwnic i strychów różne zapomniane, a ciekawe przedmioty,  pragną by ocalały one przed zniszczeniem i zapomnieniem,  i znalazły swe miejsce w muzeum. Listy darczyńców, wiszące w ozdobnych ramkach na ścianie, systematyczne są uzupełniane i obejmują  już ponad 120 osób.
Wśród najciekawszych eksponatów: 200-letnia stupa do tłuczenia grochu, drewniane brony, żarna, różnego rodzaju urządzenia do wyrabiania masła, sera, elementy uprzęży dla koni i krów, koszyki do chleba, formy do masła, różnego typu stare żelazka, pralka "prawie automatyczna",  maglownice, butelki z raciborskich browarów i wiele, wiele innych.  Nie zabrakło też zabytkowej, domowej "wygódki", szkolnych tabliczek, pamiątek ślubu, komunii, czy z I Wojny Światowej.
Nie tylko dzieci, ale i młodzież, a także  wiele osób w starszym wieku, nie potrafią już nazwać ani określić przeznaczenia niektórych wystawionych przedmiotów, co tylko podkreśla słuszność pomysłu utrwalenia  ich dla potomności. Naprawdę warto to wszystko zobaczyć.

Muzeum mieści  się  na I piętrze, w północno-zachodnim skrzydle pałacu i rozrasta się.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 sierpnia 2008 roku i od tego dnia jest ono dostępne dla  zwiedzających. Stale jednak przybywa niezwykłych eksponatów.  Chętnie widziane są  grupy, w szczególności szkoły, przedszkola, obozy, jak również osoby indywidualne.

Muzeum jest czynne w weekendy od 11 - 17, zaś na zwiedzanie w tygodniu z grupą można umówić się telefonicznie lub mailowo.

Zobacz film o muzeum

   
Aktualności
Najbardziej aktualne informacje o nas znajdziesz zawsze na naszej stronie fb
Kliknij ikonkę facebooka (powyżej)

Rozmowa w radio VANESSA z właścicielem pałacu o orderze, pisaniu i nie tylko...
Jeśli chcesz posłuchać rozmowy, kliknij  tutaj

 
 Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności. 
 

Polecamy:

Catering Racibórz

|

Wesele Racibórz

|

Restauracja Racibórz

|

Pałac Racibórz

|

Festyn Racibórz

|

Przyjęcie Racibórz